🔥ΕΔΩ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΕΚΠΛΗΞΗ!🔥
Mακροχρόνια στοιχήματα

Μπουντεσλίγκα: Η μέρα των over

bundesliga over

Ας υποθέσουμε ότι συμμετέχετε στο τηλεπαιχνίδι «Ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος;» και σας τίθεται η εξής ερώτηση: «Πόσα χρόνια έχουν περάσει από την τελευταία φορά που ΟΛΑ τα ματς σε μία αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα ήρθαν over;». Οι απαντήσεις από τις οποίες μπορείτε να επιλέξετε είναι οι εξής: 3, 7, 11, 16.

Ακόμα κι αν δεν παρακολουθείτε με προσήλωση το γερμανικό πρωτάθλημα, σίγουρα θα γνωρίζετε ότι εκεί τα γκολ πέφτουν βροχή. Χαρακτηριστικά να αναφέρουμε ότι φέτος, σε 162 αγώνες έχουν βγει 99 over, ποσοστό 61,1%. Αρα, χρησιμοποιώντας τη λογική, το πιο πιθανό είναι να απαντήσετε «3» ή, στη… χειρότερη, «7». Θεωρούμε πολύ δύσκολο να πείτε «11» και αδύνατο να πατήσετε το Δ («16»).

Κι όμως, η σωστή απάντηση είναι «16». Ναι, τόσα χρόνια έχουν περάσει από την τελευταία φορά που και τα 9 ματς μιας αγωνιστικής είχαν πάνω από 2,5 γκολ. Και επειδή μας αρέσει το παιχνίδι των συμπτώσεων, ήταν και τότε 25 Ιανουαρίου! Εκείνη η αγωνιστική (18η της σεζόν 2002-03) ξεκίνησε 25 Ιανουαρίου (όπως τώρα) και ολοκληρώθηκε στις 26 (τώρα θα ολοκληρωθεί στις 27). Μιλάμε ότι από τότε έχουν περάσει 510 αγωνιστικές, πραγματικά απίστευτο νούμερο!

Μια λοιπόν που ανατρέξαμε στο παρελθόν, ας θυμίσουμε τι είχε γίνει εκείνες τις μέρες, τα αποτελέσματα των 9 αγώνων, με μικρά ενδιαφέροντα στοιχεία για κάθε ματς.

ΧΕΡΤΑ – ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 2-1: Ολα τα γκολ μπήκαν στο τελευταίο 20λεπτο. 1-0 ο Ντάρνταϊ στο 70’, 1-1 ο Κόλερ στο 80’, 2-1 ο Μαρσελίνο στις καθυστερήσεις. Προπονητής στους Βερολινέζους ο Χουμπ Στέφενς και στους Βεστφαλούς ο Ματίας Ζάμερ.

ΚΑΪΖΕΡΣΛΑΟΥΤΕΡΝ – ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ 1-2: Στο 29ο λεπτό, ο Γιάννης Αμανατίδης δίνει πάσα στον Κουράνι και η Στουτγάρδη ανοίγει το σκορ. Ισοφαρίζει λίγο αργότερα ο Λόκβεντς, αλλά στο 70’ ο Κράσιμιρ Μπαλάκοβ δίνει τη νίκη στη φιλοξενούμενη.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ – ΑΜΒΟΥΡΓΟ 2-2: Οι 96άρηδες προηγήθηκαν 2-0 στο 50’, αλλά το Αμβούργο είχε δύο απαντήσεις, μία με τον Ουιφαλούσι στο 64’ και μία με τον Μέιερ στο 78’. Στο Αννόβερο έπαιζε ο Κώστας Κωνσταντινίδης.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ – ΣΑΛΚΕ 1-2: Ο απόλυτος αιφνιδιασμός στις αρχές του β’ ημιχρόνου, καθώς η Σάλκε με γκολ των Κμετς (47’) και Βαρέλα (50’) προηγήθηκε. Μείωσε για τους «λύκους» ο Κροάτης Μάριτς στο 71’, χωρίς όμως η γηπεδούχος να απειλήσει περισσότερο.

ΧΑΝΣΑ ΡΟΣΤΟΚ – ΜΟΝΑΧΟ 1860 1-4: Μέχρι το 21’ οι Βαυαροί είχαν καθαρίσει το ματς, καθώς προηγήθηκαν 0-3. Man of the Match ο Μάρκους Σροτ, που εκείνη τη μέρα έκλεινε τα 28του χρόνια.

ΒΕΡΝΤΕΡ – ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ 2-2: Πανδαισία ποδοσφαίρου στο α’ 45λεπτο, με τέσσερα γκολ. Η διακύμανση του σκορ: 1-0, 1-1, 2-1, 2-2. Στο 71’ πέρασε ως αλλαγή ο Χαριστέας για τη Βέρντερ.

ΜΠΟΧΟΥΜ – ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ 2-1: Και τα τρία γκολ μπήκαν στο α’ ημίχρονο, μέσα σε 9 λεπτά. 0-1 στο 24’, 1-1 στο 27’, 2-1 στο 33’. Προπονητής στη Νυρεμβέργη ήταν ο Αουγκεντάλερ.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ – ΚΟΤΜΠΟΥΣ 0-3: Σοκ στην «Μπάι Αρίνα» και περίπατος της Κότμπους. Τα γκολ πέτυχαν οι Γκέμπχαρτ (15’), Τόπιτς (32’) και Γιουσκόβιακ (85’, ο Πολωνός είχε περάσει από τον Ολυμπιακό).

ΜΠΑΓΕΡΝ – ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ 3-0: Πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το σκορ νίκησε η Μπάγερν. Χάργκριβς (25’), Τσίκλερ (85’) και Ελμπερ (90’) τα γκολ. Στην άμυνα των Βαυαρών δέσποζε ο Ρόμπερτ Κόβατς, αδελφός του νυν τεχνικού τους.