🔥ΕΔΩ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΕΚΠΛΗΞΗ!🔥
Mακροχρόνια στοιχήματα

ΑΕΚ: Τα εμπόδια της Δευτέρας

Πας Γιάννινα ΑΕΚ

Δεκάδες (εκατοντάδες ίσως) κείμενα διαβάσαμε τις τελευταίες μέρες που αφορούν την ΑΕΚ. Οπως άλλωστε διατείνονται και οι δημοσιογράφοι που καλύπτουν το ρεπορτάζ, «αυτή η ομάδα δεν σε αφήνει να ησυχάσεις»… Η επιστροφή του Μπακασέτα, η μεταγραφή του Κρίστιτσιτς, οι φήμες περί Ουζουνίδη (το παραδέχτηκε και ο ίδιος ότι «οι παίκτες πρέπει να μείνουν ανεπηρέαστοι από όσα ακούγονται για μένα») κυριάρχησαν στη βδομάδα που αφήσαμε πίσω μας, ωστόσο σήμερα η «Ενωση» έχει ματς. Και μάλιστα, δύσκολο. Με τον ΠΑΣ στα Γιάννινα.
Αυτό που δεν… βρήκαμε κάπου είναι μια επισκόπηση των δευτεριάτικων αγώνων που έχει δώσει η ΑΕΚ από τότε που επέστρεψε στα γνώριμα λημέρια της Σούπερ Λιγκ. Εχει ενδιαφέρον, διαβάστε τα πεπραγμένα της.

Ξεκίνημα με δύο ανατροπές

Σεζόν 2015-16. Πρώτο δευτεριάτικο ματς για την ΑΕΚ, στη Βέροια. Τελικό σκορ 1-2, με ανατροπή σε ημίχρονο/τελικό. Εχανε 1-0 στο πρώτο 45λεπτο από γκολ του Νέτο και το γύρισε με Μπουανανότε και Μπαρμπόσα (στις καθυστερήσεις).
Επόμενο ματς, το τελευταίο της χρονιάς. Ηταν 21 Δεκεμβρίου του 2015 όταν ο Λεβαδειακός «πάγωνε» το ΟΑΚΑ, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη. Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο ημίχρονο με γκολ του Γιόχανσον, ωστόσο η ομάδα της Βοιωτίας έφτασε στον θρίαμβο με τους Τριποτσέρη και Ντομοβίτσκι.
Εκείνη τη σεζόν, η «Ενωση» έδωσε άλλα τρία παιχνίδια ημέρα Δευτέρα. Φτωχός ο απολογισμός. Μία νίκη (επί του Πανθρακικού με 3-0, έχοντας πετύχει και τα τρία γκολ μέχρι το 17’), μία ισοπαλία (με 0-0 στην Τρίπολη) και μία ήττα (από τον Παναθηναϊκό με 3-0 στα πλέι οφ).

Μία νίκη σε 5 αγώνες

Την επόμενη σεζόν (2016-17), η ΑΕΚ έδωσε πέντε ματς την πρώτη μέρα της εβδομάδας. Κι εδώ, πενιχρότατη η συγκομιδή βαθμών, μόλις 7. Εφερε κατά σειρά τα εξής αποτελέσματα: 0-0 με τον Ηρακλή, 2-1 νίκη στη Λάρισα, 1-1 εντός με τον ΠΑΣ Γιάννινα (πάντως, από το 10’ έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Αραβίδη, ενώ ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις με γκολ οφσάιντ), 2-2 στη Θεσσαλονίκη με τον Ηρακλή, 1-1 στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο!

Σοκ με Ατρόμητο

Και φτάνουμε στην περσινή σεζόν. Εδωσε τέσσερα ματς ημέρα Δευτέρα και κατάφερε να νικήσει τα δύο. Αλλά και τα δύο ήταν με τις ομάδες που τελικά υποβιβάστηκαν, την Κέρκυρα και τον Πλατανιά. Στις αναμετρήσεις με τον Ατρόμητο δεν πανηγύρισε τρίποντο, καθώς στο ΟΑΚΑ ηττήθηκε με 0-1, ενώ στο Περιστέρι απέσπασε ισοπαλία με 1-1.

Το παρελθόν με ΠΑΣ

Επτά ματς χωρίς ήττα έχει συμπληρώσει η ΑΕΚ στα ματς απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, ανεξαρτήτως έδρας. Μάλιστα, στις τρεις τελευταίες επισκέψεις της στην πρωτεύουσα της Ηπείρου έχει μία νίκη και δύο ισοπαλίες, ενώ έχει να ηττηθεί εκεί από τον Απρίλιο του 2013. Τέλος, κατά σύμπτωση οι δύο ομάδες συναντήθηκαν και πέρσι στις 14 Ιανουαρίου, με την ΑΕΚ να κερδίζει 3-1 στο ΟΑΚΑ…

Πετράκης ΟυζουνίδηςΑήττητη από τον Πετράκη

Ενα ιδιαίτερα σημαντικό στατιστικό στοιχείο προκύπτει από τη μελέτη των αναμετρήσεων ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον προπονητή του ΠΑΣ, Γιάννη Πετράκη. Ο 59χρονος τεχνικός έχει βρει 8 φορές μπροστά του την «Ενωση» (οι 7 είναι αυτές που αναφέραμε πιο πάνω, ενώ έχει και άλλη μία με τον ΟΦΗ το 2013) και ουδέποτε κατάφερε να νικήσει. Ο απολογισμός του είναι 3 ισοπαλίες και 5 ήττες! Για να καταλάβετε το μέγεθος της… επιτυχίας της ΑΕΚ, αρκεί να πούμε ότι σε αυτό το διάστημα ο Πετράκης έχει νικήσει 3 φορές τον Ολυμπιακό, 3 τον ΠΑΟΚ, 2 τον Παναθηναϊκό. Σημειώστε, επίσης, ότι η ΑΕΚ και η Λαμία είναι οι μοναδικές ομάδες από αυτές που συμμετέχουν φέτος στη Σούπερ Λιγκ τις οποίες ο Κρητικός προπονητής δεν έχει νικήσει ποτέ!
Τέλος, στις μάχες με τον Ουζουνίδη, ο Πετράκης έχει 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 6 ήττες σε 10 αγώνες.