🔥ΕΔΩ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΕΚΠΛΗΞΗ!🔥
Το ματς της ημέρας - Στοίχημα

Λάτσιο – Μίλαν: Θέλουν το «αίμα» τους πίσω οι Ρωμαίοι

Λάτσιο Μίλαν

Όπως πέρσι, έτσι και φέτος, Λάτσιο και Μίλαν συναντιούνται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας. Ε’ιναι το σημαντικότερο ματς του σημερινού κουπονιού. Την περασμένη σεζόν, η Μίλαν ήταν αυτή που πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης, έπειτα από δύο «σκληρούς» αγώνες χωρίς σκορ.  Για την ιστορία, ο πρώτος αγώνας έλαβε χώρα στο Σαν Σίρο. Το σκορ δεν άνοιξε ποτέ και οι δύο ομάδες έπαιξαν για την πρόκριση στο «Ολίμπικο». Ούτε εκεί όμως υπήρξε σκορ με αποτέλεσμα να κριθεί η πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι.  Στη «ρωσική ρουλέτα», ενώ το σκορ είναι στο 4-4, ο Λουίς Φελίπε στήνει την μπάλα για να εκτελέσει το 13ο πέναλτι. Το σουτ του όμως είχε άσχημη κατάληξη. Ο Ρομανιόλι ανέλαβε το τελευταίο πέναλτι της Μίλαν και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του, εις βάρος όμως της αγαπημένης του φανέλας. Φυσικά, δεν πανηγύρισε το γκολ της πρόκρισης, αφού είναι γνωστό πως υποστηρίζει τη Λάτσιο από μικρό παιδί.

Ένα χρόνο αργότερα,  οι Ρωμαίοι έχουν την ευκαιρία να πάρουν το «αίμα» τους πίσω διεκδικώντας εγχώριο τίτλο. Οι μπουκ δίνουν οριακό προβάδισμα στην έδρα, στο πρώτο ματς και η τιμή του άσου κυμαίνεται στο 2,50. Στο 2,80 η τιμή της Μίλαν, ενώ η ισοπαλία, πολύ λογικά, βρίσκεται στο 3,30.

Λάτσιο

Τρεις απανωτές ήττες στα τρία τελευταία τους ματς μετράνε οι «Λατσιάλι». Έχασαν και τους δύο αγώνες με τη Σεβίλλη, στους 32 του Γιουρόπα Λιγκ. Στο μεσοδιάστημα ηττήθηκαν και από την Τζένοα για το πρωτάθλημα ( 2-1 ). Δεν είναι σε καλή κατάσταση και δέχονται γκολ με ευκολία. Στα τελευταία 3 παιχνίδια έχουν παθητικό 5 γκολ και έχουν σκοράρει μόλις  1. Στη διοργάνωση του Κυπέλλου ωστόσο, έφυγαν αήττητη από τα 6 τελευταία τους παιχνίδια. Με αντίπαλο τη Μίλαν, έχει επαληθευτεί το Under 2.5 στις τρεις τελευταίες τους συναντήσεις. Υπάρχει αξία στο Under 2.5 που κυμαίνεται στο 1,80 με τη λογική πως ακολουθεί και η ρεβάνς. Σίγουρα θα εμφανιστούν προσεκτικές εκατέρωθεν. Μετά τον αποκλεισμό από το Γιουρόπα Λιγκ, το βλέμμα των «Λατσιάλι» στρέφεται στο Κύπελλο! Άλλωστε, φέτος λείπει η Γιουβέντους από τη διοργάνωση, οπότε το κίνητρο για τον τελικό είναι μεγαλύτερο.

Η Λάτσιο πιθανότατα θα εμφανιστεί προσεκτική στα μετόπισθεν, αφού αν δεχτεί γκολ, αυτομάτως αποκτά μειονέκτημα στον επαναληπτικό αγώνα. Πιθανότατα θα δούμε έναν κλειστό αγώνα με ένα «αναγνωριστικό» πρώτο ημίχρονο. Μεγάλη αξία στο «Under 0,5 goal» του πρώτου ημιχρόνου που κυμαίνεται στο 2,80 και αξίζει την προσοχή μας. Επίσης αξίζει να προσέξουμε την επιλογή «Να μη σκοράρουν και οι δύο ομάδες», καθώς η τιμή της ξεπερνάει το διπλασιασμό. Αν όμως ανοίξει το σκορ από τη Μίλαν, τότε σύμφωνα με την πρόσφατη ιστορία αυτού του ζευγαριού ( Λάτσιο – Μίλαν ), οι γηπεδούχοι μπορεί να ισοφαρίσουν. Αυτό έγινε στις 2 τελευταίες τους συναντήσεις στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Η τιμή της επιλογής  «να σκοράρει πρώτη η Μίλαν» κυμαίνεται στο 2,05.

Μίλαν

Πέρσι κατάφερε να αποκλείσει τη Λάτσιο και να φτάσει στον τελικό όπου ηττήθηκε από τη Γιουβέντους. Φέτος, με ανεβασμένη ψυχολογία, θα προσπαθήσει να φτάσει ξανά στην πηγή αλλά και να πιει νερό.  Είναι ολοφάνερη η βελτίωση της ομάδας, από παιχνίδι σε παιχνίδι. Οι «Ροσονέρι» είναι αήττητοι για 7 συνεχόμενα παιχνίδια. Έχουν 5 νίκες και 2 ισοπαλίες, ενώ στο ενεργητικό τους μετράνε 14 γκολ ( 2 γκολ μέσο όρο ανά ματς). Έχουν δεχτεί μόλις 2 γκολ και ο Γκατούσο μπορεί επιτέλους να νιώσει υπερήφανος για το «μέταλλο» που έδωσε στην αγαπημένη του Μίλαν. Αντίθετα με τη λογική που θέλει το πρώτο ματς να κυμαίνεται σε «ρηχά νερά», μπορεί να δούμε ένα παιχνίδι τελείως διαφορετικό από το περσινό ( 0-0 ). Η Μίλαν σκοράρει ακατάπαυστα. Αν μπει επιθετικά στον αγώνα δεν αποκλείεται να δούμε ένα υψηλό σκορ. Βέβαια έτσι θα κινδυνεύσει η άμυνα της. Οι αγορές «Over 1,5 γκολ ημιχρόνου» και  «Να σκοράρουν και οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο» κυμαίνονται στο 2,65 και στο 4,10 αντίστοιχα. Χτίζοντας αυτό το «σενάριο», δεν γίνεται να μη δούμε και τις τιμές στους πιθανούς σκόρερ. Το πρώτο όνομα που μας έρχεται στο μυαλό είναι ο Πιάτεκ. Ο Πολωνός έχει συνεισφέρει τα μέγιστα στην αλλαγή της Μίλαν και αν σκοράρει, η τιμή του για «any time σκόρερ» κυμαίνεται στο 2,30. Αν ανοίξει το σκορ όμως, η τιμή του εκτοξεύεται στο 5,50.

Ειδικά Στοιχήματα

Η ιστορία πολλές φορές επαναλαμβάνεται. Το ακριβές σκορ (0-0) μπορεί να επιβεβαιώσει το παραπάνω ρητό και να πληρώσει καλά όσους το επιλέξουν, αφού η τιμή του κυμαίνεται στο 8,00. Όμως, πρέπει να δώσουμε βαρύτητα και στο πρόσωπο του αγώνα που δεν είναι άλλος από τον Ρομανιόλι. Ο αμυντικός της Μίλαν, ήταν αυτός που χάρισε την πρόκριση στον περσινό τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας. Στο πρώτο ημίχρονο θεωρείται απίθανο να «ξεμυτίσει» από την περιοχή της ομάδας του. Στο δεύτερο ίσως το κάνει και ποιος ξέρει; Ίσως αυτή τη φορά να σκοράρει ένα γκολ κατά τη διάρκεια του 90λεπτου και να ξανά  πληγώσει την αγαπημένη του Λάτσιο.  Η τιμή του για «τελευταίος σκόρερ της αναμέτρησης» κυμαίνεται στο 29.00.