🔥ΕΔΩ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΕΚΠΛΗΞΗ!🔥
Mακροχρόνια στοιχήματα> Το ματς της ημέρας - Στοίχημα

Το ματς της ημέρας: Αταλάντα – Μίλαν

Σύμφωνα με την ελληνική μυθολογία, η Αταλάντη ήταν η πιο γρήγορη δρομέας από όλους τους κοινούς θνητούς, αλλά και πολύ καλή κυνηγός. Εξάλλου, λέγεται πως λάτρευε τη θεά Άρτεμη και γι’αυτόν το λόγο, ήταν πολύ κοντά στη φύση…. Αναρωτιέστε τι σχέση μπορεί να έχουν όλα αυτά με το αποψινό παιχνίδι; Ρίξτε μια ματιά στο έμβλημα της Αταλάντα και θα δείτε ακριβώς αυτό που προαναφέραμε. Στο σήμα, παρουσιάζεται η Αταλάντη με τα μαλλιά της να έχουν φορά, αντίθετη από τον άνεμο, έτσι ώστε να φαίνεται η «ταχύτητα» της.  Ε! Λοιπόν, με αυτή τη φόρα έρχεται στην αποψινή αναμέτρηση και η Αταλάντα, αφού διατηρεί αήττητο σερί 6 αγώνων, ενώ με αντίπαλο τη Μίλαν είναι αήττητη για 6 σερί αγώνες.

Όσο για τον Τζενάρο Γκατούσο και την παρέα του, βρίσκονται επίσης σε καλό «μομέντουμ», διατηρώντας επίσης σερί 6 αήττητων αγώνων. Η διαφορά της με την Αταλάντα βρίσκεται στα γκολ. Οι γηπεδούχοι σκοράρουν ασταμάτητα, με αποτέλεσμα να επαληθεύουν στα 6 τελευταία παιχνίδια το Over 2.5. Αντίθετα, οι «ροσονέρι», μετράνε 6 σερί ματς με Under 2.5 και No goal.

Στην αποψινή αναμέτρηση θα δούμε μία σύγκρουση επιθετικής φιλοσοφίας με αντίπαλο μία ομάδα που έχει επιθετική νοοτροπία. Η Αταλάντα είναι ομάδα, επιθετική από τη φύση της, ενώ η  Μίλαν επιτίθεται μόνο όταν χρειάζεται να επιτεθεί, για να πετύχει το στόχο της. Φάνηκε και στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό. Ενώ μπορούσε να δημιουργήσει αρκετές επιθέσεις, τις περισσότερες φορές επέλεξε να σταθεί πίσω περιμένοντας τον αντίπαλο. Δικαίως αποκλείστηκε!

Φαβορί της αναμέτρησης  είναι η Αταλάντα με τη τιμή του άσου να κυμαίνεται στο 2.05, ενώ το διπλό βρίσκεται κοντά στο 3.70.

Αταλάντα

Οι γηπεδούχοι διέθεταν την καλύτερη επίθεση ώσπου η Γιουβέντους νίκησε 3-0 τη Φροζινόνε και πέρασε μπροστά για δύο γκολ. Τώρα έχουν τη δεύτερη καλύτερη επίθεση με 50 γκολ στο ενεργητικό τους.

Θα τα καταφέρει άραγε η Αταλάντα να σκοράρει 3 γκολ για να βγει και πάλι μπροστά στη σχετική  κατηγορία; Οι μπουκ βλέποντας την επιθετική γραμμή των γηπεδούχων σε εξαιρετική φόρμα  εκτιμούν την επιλογή «να σκοράρει 2 γκολ η γηπεδούχος ομάδα» κοντά στο 3.60, ενώ η επιλογή (να σκοράρει η γηπεδούχος ομάδα 3 ή περισσότερα» αγγίζει και το 4.20! Απίθανο; Τόσα έβαλε και στη Γιουβέντους στο Κύπελλο Ιταλίας.

Αξία υπάρχει στην επιλογή Goal/goal που φτάνει έως και το 1.75 παρουσιάζοντας ωστόσο πολλές πιθανότητες να επαληθευτεί. Η Αταλάντα θα σκοράρει, όπως συνηθίζει άλλωστε, στα 17 τελευταία ματς.

Ένας εκ των πιο φορμαρισμένων επιθετικών του ιταλικού πρωταθλήματος είναι ο Κολομβιανός Ζαπάτα. Με ατού, τα καλά τελειώματα και τις ακόμη πιο καλές τοποθετήσεις του, τρομοκρατεί σταθερά τις αντίπαλες άμυνες.  Μετράει 16 γκολ σε 23 συμμετοχές από τις οποίες έπαιξε βασικός στις 18 και έχει μέσο όρο 72 λεπτά ανά παιχνίδι. Με συχνότητα σκοραρίσματος ανά 105 λεπτά, οι πιθανότητες του να σκοράρει απόψε είναι αρκετές, γι’ αυτό  και η απόδοση του για anytime scorer βρίσκεται στο 2.10. Αντίθετα, οι επιλογές «Να σκοράρει το πρώτο γκολ» και «να σκοράρει το τελευταίο γκολ» κυμαίνονται στο 4.50, ενώ τεράστια αξία εντοπίζεται στην επιλογή «να σκοράρει 2 ή περισσότερα τέρματα» που κυμαίνεται στο 6.00.

Μίλαν

Η Μίλαν θα εμφανιστεί ανεβασμένη ψυχολογικά. Η κατάσταση έχει βελτιωθεί πολύ από τη μέρα που αποκλείστηκε από το Europa League. Στο πρωτάθλημα είναι στην 4η θέση και απειλεί την Ίντερ που βρίσκεται μπροστά της με διαφορά 4 βαθμών. Παράλληλα όμως έχει στο μυαλό της και το Κύπελλο Ιταλίας, όπου βρίσκεται στα ημιτελικά και θα αντιμετωπίσει τη Λάτσιο στις 26 Φεβρουαρίου, στο Ολίμπικο.

Απόψε με αντίπαλο τη Αταλάντα, ενδέχεται να εμφανιστεί συντηρητική. Δεν έχει λόγους να επιτεθεί από το πρώτο λεπτό, με την έννοια ότι θα δημιουργηθούν κενά πίσω τα οποία η αντίπαλος θα εκμεταλλευτεί και θα σκοράρει. Το «Χ» ημίχρονο κυμαίνεται στη συνηθισμένη τιμή του 2.10 και δεν μας κάνει εντύπωση, ωστόσο αναφερόμαστε σε δύο ομάδες που ξέρουν να σκοράρουν. Σε περίπτωση που σκοράρουν και οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, η τιμή της επιλογής αυτής αγγίζει το 4.20 και αποτελεί μία ενδιαφέρουσα επιλογή.

Το ενδεχόμενο της ισοπαλίας που παίζεται κοντά στο 3.70, μπορεί να επαληθευτεί και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Η Αταλάντα δεν σταματάει να επιτίθεται και ξέρει από ανατροπές. Το απέδειξε με τη Σπαλ την προηγούμενη εβδομάδα, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά έφτασε στην ολική ανατροπή στο 80’ με τον συνήθη ύποπτο, Ζαπάτα. Αν λοιπόν η Μίλαν καταφέρει να δημιουργήσει καλή αντεπίθεση και να προηγηθεί στο ημίχρονο, αποκτά αυτόματα αξία η επιλογή «2 ημίχρονο χ τελικό» που κυμαίνεται στο 14.50.

Ειδικά στοιχήματα

Σύμφωνα με τον τρόπο που αγωνίζονται οι δύο ομάδεςλογικό είναι η αξία στα κόρνερ να μην αποτελεί μεγάλη ευκαιρία. Ιδιαίτερα στα κόρνερ του πρώτου ημιχρόνου, όπου η επιλογή Over 4.5 κυμαίνεται στο χαμηλό 1.55. Αυτό όμως μας επέτρεψε να δούμε περισσότερες επιλογές και εντοπίσαμε αξία στις κάρτες.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Φαμρπίτσιο Πάσκουα, έχει μέσο όρο 4.43 κίτρινες και 0.27 κόκκινες κάρτες ανά ματς. Η τελευταία του κόκκινη ήταν στην αναμέτρηση Τζένοα – Σπαλ. Σύμφωνα με τα ποσοστά του, θα έπρεπε να έχει βγάλει μία κόκκινη στην αναμέτρηση Ίντερ – Μπολόνια. Δεν το έκανε! Σε περίπτωση που δούμε ένα σκληρό παιχνίδι, δεν αποκλείεται να δείξει την κόκκινη, η τιμή της οποίας βρίσκεται στο αναμενόμενο 3.90.

Αξία υπάρχει στην επιλογή «Over 0.5 κίτρινες κάρτες από το 1ο λεπτό εώς το 15’», η τιμή της οποίας κυμαίνεται στο 4,33.